IoT Nedir?

Internet of Things’in kısaltmasıdır  ve “Nesnelerin Interneti” anlamına gelir. 1999 yılında ilk kez Kevin Ashton bir şirkete hazırladığı sunum için bu kavramı kullanır; gelişen teknoloji sayesinde de bu düşünce günümüzdeki hayli geniş anlamına kavuşur.

Nesnelerin interneti veya IOT, birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya benzersiz tanımlayıcılar (UID’ler) ile sağlanan insanlara ve insandan ağa gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümünü ifade eder.

Tek bir cümlede açıklamak istersek; Belirli bir haberleşme protokolü ile cihazların birbirleriyle haberleşmesi, veri paylaşması işlemleri gerçekleştirilen bir ağ-cihaz sistemidir.

1 3 - IoT Nedir?

Aynı zamanda giderek artan bir şekilde, çeşitli endüstrilerdeki kuruluşlar daha verimli çalışmak, daha iyi müşteri hizmeti sunmak, karar vermeyi geliştirmek ve işin değerini artırmak, müşterileri daha iyi anlamak için IoT teknolojisini kullanmaktadır.

IoT’nin Kullanım Alanları Nelerdir ?

Internet of Things’in bu kadar popüler olmasındaki ana neden ise; binlerce, hatta milyonlarca nesnenin internete bağlanabilmesi ile oluşacak durumdur. Internet of Things; Akıllı Şehirler, Endüstri 4.0, Akıllı Evler, Akıllı arabalar başta olmak üzere onlarca alanda kullanılmaktadır.

Endüstride IOT sistemler genellikle;

Üretimin otomatik takibi

Ürün bilgileri, sağlam-fire-hurda üretim miktarları

Verimlilik takibi

Makinelerin periyodik bakımların otomatik takibi

amaçları için kullanılmaktadır.

Son kullanıcıya da hitap ettiği için büyük rahatlık sağlamakla kalmayıp, kişilerin isteği doğrultusunda yeniden şekillendirilebiliyor.

Bunların en başında ise “Akıllı Ev” ve “Akıllı Şehir” gelmekte. Ev içerisinde çalışan elektronik cihazlar artık doğrudan kablosuz ağa bağlanabilir duruma gelmiştir. Bu sayede akıllı ev sistemlerinde, ev aletleri daha kolay kontrol edilebilir duruma gelmiştir. Başlangıçta manuel olarak kontrol edilmelerine karşın teknolojinin gelişmesiyle artık elektronik cihazlar birbirleriyle de konuşarak otomatik kontrol de sağlanmış oldu.

2 2 - IoT Nedir?

Tüm faydalarının yanında Nesnelerin İnterneti bazı sorunlara da yol açacaktır. Birbirlerine bağlı cihazlar sayesinde sosyal hayatımızı internet üzerinden kayıt altına sunuyor olmamız, ortaya çıkacak veri miktarını inanılmaz derecede arttıracak ve bu büyük verilerin çözümlenerek işlenmesi zor ve karmaşık bir iş haline gelecektir. Bunun yanında ortaya çıkan bu verilerin gizliliği ve güvenliği de önemli bir konu olarak karşımıza çıkacaktır.

Yazan:

Ayşe Nurbanu Acar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir